Zastanów się czy takie relacje są Ci potrzebne: Co jeśli po rozmowie z kimś czujesz brak energii, smutek i wyczerpanie.

Ważną cechą każdego człowieka jest umiejętność okazywania innym osobom współczucia oraz empatii.

Jest to szczególnie ważne w relacjach z bliskimi osobami. Jeżeli Twoi bliscy zwracają uwagę na Twoje zachowanie, warto zastanowić się, co robisz źle.  Każdy dorosły człowiek ma w życiu jakieś problemy. Jedno mają poważniejsze, inni może odrobinę błahe.

Jednak dla każdej osoby to właśnie te problemy, niezależnie od ich wagi, są w danym czasie ważne. Nie należy wartościować skali niczyich problemów, a tym bardziej ich bagatelizować. Warto wysłuchać naszych krewnych i bliskie nam osoby, aby dowiedzieć się na kogo chcą nam się poskarżyć i co im leży na sercu.

Każdy potrzebuje okazji do rozładowania napięcia. Z drugiej strony pamiętajmy, że jeżeli czyjeś nadmierne narzekanie odbiera nam energię i dobry nastrój, to może jest to dla nas szkodliwe. Większość ludzi opowiada o swoich problemach po to, aby otrzymać wsparcie i radę w trudnych chwilach.

Niestety, są też osoby, które po prostu mają potrzebę przeniesienia swojej negatywnej energii na inne osoby. Warto zastanowić się, jak zachowanie naszych bliskich wpływa bezpośrednio na nas. Nie możemy w każdej sytuacji pozwolić, aby ktoś wzbudzał w nas poczucie winy.

Czasami warto zrezygnować z niektórych relacji, jeżeli mają one na nas zbyt silny wpływ. Jeżeli bliska Ci osoba non stop narzeka, ale jednocześnie nie robi nic, aby swoje życie zmienić, to masz prawo stracić cierpliwość i przestać słuchać.

Istnieją osoby, które po prostu lubią narzekać, ale i tak nie zamierzają nic ze swoim życiem robić. Nie każdy ma taki sam charakter. Niektórzy po prostu wynieśli pewne zachowania z domu lub zaanektowali je do siebie obracając się w jakimś towarzystwie. Pocieszanie takiej osoby nie ma sensu, ponieważ ona tak naprawdę wcale tego nie potrzebuje. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić nawet, że niezbyt uważnie Cię słucha.

Takie osoby po prostu przerzucają na Ciebie swoje smutki, a gdy odmawiasz pomocy, oskarżają Cię o brak empatii. Osoby te powinny skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ tylko on jest w stanie im uświadomić jaką krzywdę robią zarówno sobie, jak i otoczeniu.

Ogromny wpływ na człowieka wywierają jego myśli. Jeżeli myślimy w negatywny sposób, to taki też będzie nasz nastrój. Katastrofizacja wszystkich aspektów naszego życia na pewno nie rozwiąże naszych problemów. Osoby, które wiecznie narzekają, są tak mocno na tym skupione, że nie będą w stanie rozwiązać swoich problemów. W ich głowie nie ma miejsca na żadne pozytywne rozwiązania.

Spędzanie czasu z narzekającymi osobami może doprowadzić do obniżenia poziomu naszego nastroju. Spowoduje to u nas obniżenie poziomu energii i w efekcie wyczerpanie.

Pierwsze symptomy wyczerpania to:

  • niemożność skupienia się na własnych problemach
  • zachwianie emocjonalne, huśtawki nastroju
  • problemy z koncentracją
  • obniżony nastrój

Jeżeli problem ciągłego narzekania dotyczy osoby, na której nam zależy i jest nam szczególnie bliska, warto szczerze porozmawiać na ten temat. Spróbujmy skłonić tę osobę do zastanowienia się nad swoim zachowaniem.

Nie należy pozwolić, aby taka osoba wpędziła nas w wyrzuty sumienia. Nie możesz dać sobą manipulować. Jeżeli czujesz, że dana osoba ma na Ciebie zły wpływ, ogranicz kontakt lub zupełnie go zerwij, jeśli oczywiście możesz. Nie zawsze jest to takie proste. Często toksyczne osoby są w naszej rodzinie lub w pracy i nie mamy możliwości odcięcia się od nich lub po prostu nie potrafimy, bo byłoby to zbyt trudne emocjonalnie i spowodowałoby tęsknotę.

Warto jednak zawsze dbać o swoje granice prywatności i wyraźnie je stawiać. Można też próbować zmieniać temat lub sygnalizować, że nie chcemy czegoś słuchać. Nie każdy musi mieć siłę i ochotę ciągłego słuchania o negatywnych aspektach życia. Mamy prawo czuć się zdołowani.

You might also like

Comments are closed.

error: Zakaz kopiowania treści!