Trik na intensywny grzybowy aromat – sekret podawany z pokolenia na pokolenie

Miłośnicy grzybów przez większą część roku skazani są na grzyby suszone bądź mrożone. Te pierwsze z reguły są dość twarde, te drugie zaś mimo walorów smakowych, nie są dość aromatyczne. świetnym pomysłem na poprawę zapachu i intensywność smaku potraw, jest użycie proszku grzybowego.

Można go z łatwością przygotować samemu. Wystarczy zmielić odpowiednią ilość suszonych grzybów i proszek taki dodać do sosu, zupy grzybowej czy kapusty.

Do sporządzenia proszku grzybowego świetnie nadają się suszone trzonki grzybów, których z reguły nie ma jak wykorzystać, z uwagi na to, iż są zbyt twarde i nawet długie gotowanie ich nie zmiękczy.

Jak zrobić magiczny proszek grzybowy?

Najistotniejszym elementem przygotowania proszku jest suchość grzybów. Grzyby muszą być bardzo dobrze wysuszone, do tego może posłużyć suszarka do grzybów. Można także suszyć w piekarniku jednak trzeba uważać, bo mogą się przypalić. Przypalony grzyb popsuje nam smak w całym słoiku, dlatego wg mnie lepiej i pewniej jest suszyć naturalnie.

Po wysuszeniu grzybów należy je bardzo drobno zmielić na proszek. Do tego możemy użyć blendera, rozdrabniacza itd.

Proszek przesyp do szczelnego pojemnika lub słoika – przechowuj w temperaturze pokojowej w suchym miejscu.

Najważniejsza sprawa. Grzyby muszą być bardzo dobrze wysuszone, najlepiej w naturalny sposób lub w suszarce. Z piekarnikiem trzeba uważać, żeby nie przypalić, nawet lekko, bo popsujecie smak całego słoiczka. Wilgotne grzybki mogą zacząć pleśnieć. Tego nie chcemy.

Dobrze wysuszone grzyby mielimy na drobny proszek grzybowy. Ja używam blendera wysokoobrotowego, tego samego co do koktajli. Pewnie sprawdzą się też rozmaite rozdrabniacze i młynki, tylko uwaga – nie młynek po kawie, bo zapach przejdzie na grzyby.

Czasami wystarczy szczypta, natomiast czasami warto dodać garść lub dwie. Wszystko zależy od tego jaki chcemy osiągnąć efekt, oraz od receptury dania.

Proszek można przygotować wcześniej i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, w ciemnym miejscu. Tak przechowywany przez długi czas zachowa intensywny aromat, a daniom zapewni niepowtarzalny intensywny smak grzybów.

Proszek taki można stosować zup, sosów, kremów, bulionów. Można również użyć jako dodatek do pierogów, gołąbków lub klopsów.